31.03.2014

#42 Recenzja: Wszystko dla ciebieTytuł: Wszystko dla ciebie
Autor: Joanna Sykat
Wydawnictwo: Replika
Ocena: 9/10

Kiedyś każdy z nas znajdzie się w sytuacji bez wyjścia, kiedy wszystko wali się na łeb, na szyję. Agata, główna bohaterka „Wszystko dla ciebie”, zdaje sobie sprawę, że jej życie jest pasmem pojedynczym przeżyć i elementów: jedna przyjaciółka, jedno auto, jedna ciotka. Magiczna liczba jeden zostaje zakłócona przez jeszcze jedną, nadkompletową osobę. Tajemnicza Kaja wchodzi z butami w życie Agaty i Kuby, szczęśliwego jak dotąd małżeństwa. Pewne jest to, że wszystko się zmieni. Pytanie tylko w jakim stopniu…

Mimo że tematy zdrady, miłości i przyjaźni często znajdujemy w książkach, to nadal warto takie książki czytać, gdyż w każdej znajdziemy inne spojrzenie na te uczucia. Historia Agaty mogłaby się wydawać całkiem normalna, choć na pewno tragiczna dla samej bohaterki. Ludzie codziennie dopuszczają się zdrady i poddają się kłamstwom partnera. Joanna Sykat umie te elementy połączyć w całość i nadać im inny wymiar.

Książka jest niesamowita, a styl autorki utwierdził mnie w przekonaniu, że nie pisała powieści w pośpiechu i niechlujnie. Doskonale pokazała cierpienia Agaty oraz zmagania z bliskimi i wydarzeniami w jej życiu. Sykat dodała także e-maile czy wiadomości z portali społecznościowych, co dodawało nutkę realizmu.

To kolejna polska powieść, która pokazuje nam, że nasi rodacy potrafią nie tylko nabazgrać nieco tekstu, ale stworzyć też piękną książką z niepowtarzalną fabułą. Trafiają do nas częściej niż zagraniczni pisarze, być może dlatego że żyją w takim środowisku jak my, czytelnicy.

„Wszystko dla ciebie” pokazuje odbiorcy, że, choć problemy się mnożą, to można je przezwyciężyć i dalej funkcjonować. Jedno potknięcie nie oznacza, że do końca swych dni nie zaznamy więcej szczęścia. Wręcz przeciwnie – być może od niego zaczniemy żyć na nowo.

Za możliwość przeczytania Dziękuję wydawnictwu Replika

8 komentarzy:

 1. Pewnie nie przeczytam, ale miło, że Ci się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele dobrego słyszałem na temat tej książki i widzę, że Tobie też przypadła do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawie się zapowiada, lubię takie klimaty, można się dowiedzieć kilka ważnych rzeczy z takich książek, coś dla mnie :) dzięki za recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdrada, miłość i przyjaźń to owszem nieco oklepane tematy, ale mnie się chyba nigdy nie znudzą, dlatego na pewno dam tej książce szanse :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Też ostatnio się coraz częściej utwierdzam w przekonaniu, że w Polsce można znaleźć wiele wartościowych książek :) Z chęcią przeczytam powyższą.

  OdpowiedzUsuń
 6. zaciekawiłaś mnie, chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzje Nadine , Blogger