27.12.2017

#78 Recenzja: Ballada o ciotce Matyldzie

#78 Recenzja: Ballada o ciotce Matyldzie

Tytuł: "Ballada o ciotce Matyldzie" 
Autor: Magdalena Witkiewicz
Wydawnictwo: Nasza księgarnia
Liczba stron: 293 

Seria: Babie lato
Ocena: 10/10

"...metoda "po trupach do celu" nie popłaca.Bo w końcu możesz sama zostać z tymi trupami, po których deptałaś.A to niezbyt przyjemne..."

Jest to książka o prawdziwym życiu, przyjaźni i dobroci, która powiększając swój zasięg przechodzi z jednego na drugiego człowieka. Dobroć, która przekazujemy zawsze do nas wraca.

Tytułowa Matylda jest dobrą kobietą, która skłonna jest pomóc  każdemu, każdemu ufa i tego samego chce nas nauczyć. Nieważne czy jest huligan czy złodziej, trzeba go szanować i obdarzyć miłością. Powieść zaczyna się w momencie, gdy ciotka Matylda  umiera i przepisuje swoją działalność siostrzeniecy. Stawia ona jednak kilka warunków- Joanna nie sprzeda spadku, a jej córka otrzyma imie takie jak nosiła ciotka.Czy Asia spełni oczekiwania starszej pani?

W kilku słowach powiedziec można, że książka opowiada o prawdziwej miłości, zdradzie, a także o tym co może spotkać nas na każdym kroku. Ktoś odchodzi, by zrobić miejsce dla innej osoby, tak jest w przypadku ciotki- ona umiera, by mogła narodzić się nowa Matylda. Po śmierci ciotki świat Joanny staje na głowie. Młodej dziewczynie trudno jest pogodzić się z tą decyzją, a przed nią nowe wyzwania. Mała Matylda, tajemnicza firma- odziedziczona po ciotce, brak męża, który często wyjeżdzą.

Przemo, Patrycja i Oluś chętnie pomagają nowej wspolniczce, ale jednocześni boją się jej powiedzieć czym naprawdę jest odziedziczona piekarnia. 
Również z nieba poczynania siostrzeniecy śledzi ciotka i czuwa nad nią, nad każdym jej krokiem i decyzją.

Jest to książka antydepresyjna, poprawiająca humor o wytrwałości i sile kobiety, która potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji . Opowiada ona, że marzenia się spełniają, ale  trzeba w nie wierzyć i o kobiecie, która potrafi zawalczyć o swoje szczęście i życie.

Do niewątpliwych plusów można zaliczyć to, że bohaterowie są bardzo sympatyczni, ich wypowiedzi czyta się z zapałem, a ponadto akcja jest niezwykle ciekawa.


Styl językowy można zaliczyć do sprzyjających czytaniu. 


Jedynym minusem jaki można dostrzec, to to, że powinna być kontynuacja powieści, gdyż bardzo ciężko się z nią rozstać.


Ciepła i pełna humoru książka o sile kobiet, które potrafią walczyć o swoje szczęście. Historia o przyjaźni, która przychodzi niespodziewanie, i miłości, której trzeba się uczyć na nowo. 


Powieść o tym, że jedni odchodzą, żeby zrobić miejsce innym i że dobrych ludzi na świecie nie brakuje.

Książkę Magdy polecam każdemu, kto chce pokochać polskich autorów. Gwarantuję, że nie będzie  potrafił się  z nimi rozstać. Ja już za nimi tęsknię i nigdy o niej nie zapomnę. Humor w ksiażce dodaje jej orginalności.
Copyright © 2016 Recenzje Nadine , Blogger