30.12.2013

#19 Recenzja: Na Skraju PiekłaTytuł: Na skraju piekła. Opowiadania i reportaże z Kresów 
Autor: Agnieszka Lewandowska-Kąkol 
Wydawnictwo: Fronda
Ocena: 7/10

,,Na skraju piekła” jest zbiorem 14 reportaży i opowiadań. Bohaterami książki są osoby, a niekiedy cale rodziny zesłane w głąb Rosji, na Sybir. To prawdziwe historie Sybiraków, którym udało się przetrwać piekło na ziemi.

Niektóre teksty są tak przerażające, że aż nierealne. Współczesny człowiek nie jest w stanie wyobrazić sobie koszmaru przez jaki przechodzili bohaterowie „Na skraju piekła”. Kiedy dla wielu największym problemem jest to, czy dostanie się nowy telefon na Gwiazdkę, to jeszcze nie tak dawno na wschodzie walczono o przetrwanie.

„Na skraju piekła” po części zafascynowało mnie, ale w większej mierze przeraziło. Wydarzenia oraz zachowanie ludzi, szczególnie oprawców, zszokowały mnie, gdyż nie wyobrażam sobie, aby jakikolwiek człowiek miał sumienie głodzić, torturować czy wykorzystywać setki niewinnych ludzi.

Książkę inaczej by się czytało, gdyby była to fikcyjna powieść. Jednak świadomość, że to wszystko wydarzyło się naprawdę, sprawia, że czytelnik patrzy na to z zupełnie innej perspektywy. Jestem pewna, że te przeżycia wywarły ogromny wpływ na  psychikę bohaterów „Na skraju piekła”.

Przy okazji można dowiedzieć się dużo więcej o historii II wojny światowej i o jej jeszcze mroczniejszej stronie. Nie uświadczymy w książce suchych dat. Od tego są podręczniki. Nie szukałam przecież w „Na skraju piekła” krótkich faktów, a tekstów, które by mnie zainteresowały.

Nie jest to przyjemna powieść, ale nikt nie powiedział, że taka ma być. Życie nie jest usłane różami, a szczególnie ludzi, którzy przeżyli zsyłkę na Syberię. Książka autorstwa Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol skłania do głębokich przemyśleń i przypomnienia sobie, że historia Polaków na kresach wschodnich nie była sielanką i wieczną idyllą.

Za możliwość przeczytania ,, Na Skraju Piekła " dziękuję wydawnictwu Fronda.

15 komentarzy:

 1. Ojej!
  Chyba wezmę książkę by poznać losy osób które przeżyły prawdziwy terror w życiu. Akurat jestem przy epoce XX-lecia więc będzie to coś, z czym jestem na bieżąco w szkole.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie lektury. Chętnie przeczytam. :)

  http://po-uszy-w-ksiazkach.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię historie oparte na faktach, ale na tą nie wiem czy się zdecyduję. Oglądałam wiele programów o II wojnie światowej i jest to ciężki temat i bardzo straszny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z tobą jest to ciężki temat i straszny , ale książka jest warta uwagi

   Usuń
 4. Hej, nominowałam cie do nagrody Liebster blog awards.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka na pewno jest warta uwagi, ale nie lubię sięgać po taką tematykę. Dla mnie jest zbyt ciężka. Może jednak w przyszłości zdarzy się okazja, a ja będę wtedy miała siłę na to

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jak już lubisz ale książkę warto poznać; ) pozdrawiam

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo mam nadzieję że jeszcze wpadniesz :)

   Usuń
 7. Zastanowię się, bo interesuję się II wojną światową :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Hej
  proszę Cię o dodanie informacji na końcu recenzji, że bierze ona udział w wyzwaniu: http://hugekultura.blogspot.com/2014/01/wyzwanie-historia-z-trupem.html

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzje Nadine , Blogger