21.12.2013

#17 Recenzja: Z podniesioną głowąTytuł: Z podniesioną głową
Autor: Ryszard Drzazgowski 
Wydawnictwo: Novae Res
Ocena 8/10

Polacy to naród wiecznie zdenerwowany, znerwicowany, który ma skłonność do uzależnień. Są to przyczyny dłuższych wizyt w szpitalach, w tym psychiatrycznych. Dlaczego tylu ludzi trafia do, mówiąc kolokwialnie, psychiatryków?

Wykaz procentowy:
5%  wyczerpanie
28% zmęczenie
16% zdenerwowanie
12% depresja
80% trudne warunki życia w kraju
77% brak pracy
47% bieda
41% uzależnienie

Jednym z ‘błędów’ systemu społecznego jest Ryszard. Jego historia zaczyna w 1986 toku, kiedy to dowiaduje się, że choruje na ChAD- zaburzenie maniakalno - depresyjne. Choroba jest na tyle silna, że bohater  ląduje w szpitalu psychiatrycznym.  Każdy dzień rozpoczyna się tak samo. Kawa, papieros, leki, rzadko kiedy cukierek, czy kawałek ciastka. To swego rodzaju więzienie, gdzie zamiast narkotyków, to słodycze są nielegalnym towarem.

„Z podniesioną głową” to zapis przeżyć samego autora, który ukrywa się pod pseudonimem. W swojej książce pisarz ukazał strukturę szpitala psychiatrycznego, personel, a przede wszystkim chorych pacjentów. Relacje pacjentów, a także ich rodzin są bardzo dobrze opisane.

Czytając powieść, zaczęłam nieco inaczej patrzeć na osoby chore psychicznie. Często to nie ich wina, że problemy zaprowadziły ich do szpitalnej sali. Książka ukazuje jak ważne jest wsparcie osób najbliższych. Bez niego wielu pacjentów poddałoby się już na początku.

Co ciekawe, książka nie jest pesymistyczna. Mimo że psychiatryk nie jest przyjemnym miejscem, to autor zaraża czytelnika pogodą ducha. Wydawałoby się, że w tym nieprzyjemnym bohater nie uświadczy radości i optymizmu. A jednak ten szpital nie jest budynkiem bez klamek i z zakratowanymi.

„Z podniesioną głową” jest idealną pozycją na chłodne, zimowe wieczory, kiedy to trudno o jasne promienie słoneczne. Książka sprawi, że przez chwilę optymizm wypełni czytelnika. Na pewno jeszcze wrócę do „Z podniesioną głową”, choćby po to, aby jeszcze raz przebrnąć przez historię Ryszarda Drzazgowskiego.

Za możliwość przeczytania ,, Z podniesioną głową " Dziękuję wydawnictwu Novae Res

12 komentarzy:

 1. no to teraz mam problem z wyborem egzemplarze recenzenckiego od tego wydawnictwa, bo chciałam wybrać inną książkę i teraz zastanawiam się nad tą, gdyż myślę, że mogłaby mi się spodobać. Teraz jest ciągle zimno, więc wolny czas plus gorąca herbatka i ta książka to będzie idealnie spędzony wieczór

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest idealna na takie chłodne wieczory i nie jest groba to jest jej plus pozdrawiam i zapraszam częściej

   Usuń
 2. Wydaje się być rzeczywiści dobra na zimowy wieczór, więc pomyślę nad nią :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie najbardziej zaskoczyła właśnie ta pozytywna nutka w jego wspomnieniach - to cudowne, że potrafił wynieść ze swojej choroby tyle dobrych rzeczy. Aż człowiek inaczej patrzy na swoje własne zmartwienia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie czytając ta książkę widziałam jego pozytywne nastawienie to pomyślałam sobie dokładnie to samo co ty napisałas

   Usuń
 4. To nie mój typ książki. Jednagże gdy będę mieć okazje to przeczytam :-)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje się naprawdę ciekawa... Nie mój typ, ale może kiedyś spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznaję, że nie sięgnę po nią, ale jest pewnie ciekawym tytułem, wartym poznania po to, aby zobaczyć sytuację chorych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może jednak spróbuj nie jest ona gruba a więc przeciwnie

   Usuń

Copyright © 2016 Recenzje Nadine , Blogger