02.03.2019

#90 Recenzja : Zniewolony


Tytuł: Zniewolony
Autor: Solomon Northup
Wydawnictwo: Replika
Ocena: 10/10

Cofnijmy się do roku 1841. Do czasów niewolnictwa i przeżyć  Solomona Northupa - wolnego człowieka mającego rodzinę. Zostaje oszukany i podstępem zwabiony ofertą pracy. Zostaje zniewolony aż na 12 lat - to wydarzyło się naprawdę. Nie jest to żadna fikcja . 
Niewolnictwo widziane oczami Solomona, autora a zarazem bohatera książki, jest bardzo ciężkim okresem - zanim mógł powrócić do domu, normalnego życia i rodziny. 

W  autobiograficznej książce „Zniewolony” autor opisał swoją historię. Jest to poruszające świadectwo tego, czym było niewolnictwo w Stanach Zjednoczonych. Dwadzieścia lat przed wybuchem wojny secesyjnej wolny  człowiek, szanowany obywatel, dobry mąż a zarazem idealny ojciec dwojga dzieci zostaje zniewolony. Odebrany rodzinie podstępem i sprzedany handlarzom niewolników. Czym jest niewolnictwo? To pytanie zadaje sobie każdy z nas. 

Wykształcony niewolnik w tamtych czasach to coś nadzwyczajnego. Handlarze starali się zadbać o to by ich niewolnicy nie umieli czytać, pisać. Nie jest to lekka i łatwa lektura przez styl autora jak jest wspomniane na samym wstępie książki - są to prawdziwe wspomnienia. Niewolnictwo to ciężki i okrutny temat, ale każdy powinien go poznać. Książka jest autentyczna, przepełniona bólem i smutkiem. 

Opisy niewolniczej egzystencji są do realistyczne aż do bólu - praca na plantacjach bawełny, bardzo częste traktowanie niewolników jak zwierzynę, bicie i chłosty za niewykonywanie poleceń pana lub za`popełnienie błędów. 

Jest to książka dla ludzi o mocnych nerwach, nie każdy da radę ją przeczytać, ale bardzo zachęcam do zapoznania się z tą pozycją książkową. Nie można też przejść koło niej obojętnie. Polecam ją każdemu - i polecać będę. 
Bardzo lubię książki oparte na faktach, więc ta była u mnie numerem jeden. Gdy dowiedziałam się o niej musiałam ją od razu kupić i przeczytać. Od samego początku już wiedziałam, że się nie zawiodę - nie pomyliłam się. Kto nie przeczytał tej pozycji książkowej niech żałuje i szybko nadrobi braki, a nie będzie żałować. 

11 komentarzy:

 1. Niewolnictwo nigdy nie bylo tematem latwym w odbiorze. Zastanawialam sie ostatnio nad przeczytaniem tej ksiązki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo zaciekawiłaś mnie tą książką. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię takigo rodzaju książki oraz filmy. Zaciekawiła mnie ta recenzja. Pozdrawiam serdecznie ☺

  OdpowiedzUsuń
 4. 10/10, film w kinach -- książka na pewno dobra!

  OdpowiedzUsuń
 5. Kompletnie nie mój klimat jeśli chodzi o czytanie książki. Prędzej film bym obejrzała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa wydaje się być ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z moimi nerwami nie jest najlepiej dlatego nie wiem czy zdołałbym ją przeczytać w całości ale wydaje się być ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pewno przeczytam kiedyś tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale z chęcią ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwszy raz się z nią spotykamy:) ciekawie sie zapowiada!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzje Nadine , Blogger